Linjavaihde.net forum

Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Kirjautuaksesi anna tunnus, salasana ja istuntosi pituus
Tarkempi haku  

Uutiset:

Sivuja: 1 ... 8 9 [10]
 91 
 : Elokuu 15, 2024, 19:08:55 
Aloittaja ATSF - Uusin viesti kirjoittanut MegaExo
Moikka! Sattuisiko Porvoon rataa löytymään joltakulta. Sellainen on käsittääkseni tehty, mutta sitä ei mistään, ainakaan vielä, ole löytynyt. Toinen olisi Valkeakosken rata! Kiitos!

 92 
 : Elokuu 15, 2024, 19:07:25 
Aloittaja Dv16_2015 - Uusin viesti kirjoittanut MegaExo
Olen tässä viime aikoina askarrellut pari yksityisveturia uudelleenmaalamalla. Veturit ovat Lokomon C600 ja Valmetin Move90. C600 on uudelleenmaalaus veturista MG SNCF Y 8148 FRET HD (kuid:494602:101299). Se ei ole ihan täydellinen C600, mutta lähellä kuitenkin(puutteita: yksi akseli puuttuu, säleiköt, jne..).

Move90 on uudelleenmaalaus 25-sarjan Deeveristä. Se on melko lähellä esikuvansa, mutta mm. veturin konesuojan kärjen muoto ja säleiköt ovat erimallisia.

C600 löytyy täältä:
Veturi: https://drive.google.com/file/d/1BtTeyAaeXdz7VWOCN-T-awBz_4F1rbAX/view

Lataa myös Rautatiejuntin tekemä Dv12-veturin äänipaketti: http://www.mediafire.com/file/aamhjdq9u864dy3/Dv12_Moottori_%25C3%2584%25C3%25A4net_3.11.13.cdp/file

Move90 ei tule jakoon ainakaan vielä.

Tuo Driven linkki ei toimi, sattuisiko tuota kenties joltakulta löytymään?

 93 
 : Elokuu 09, 2024, 22:17:21 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut ATSF
Mulla on vielä yhdet YO-kirjotukset syksyllä, ja syksy tulee menemään aika lailla niihin valmistautuessa, jonka vuoksi on odotettavissa hidastumista projektin etenemisessä.
Eihän täällä kukaan odotakaan projektin nopeaa edistymistä. Keskity rauhassa yo-kirjoituksiin ja jatka Trainz projekteja sen jälkeen. Toivotaan mahdollisimman hyviä tuloksia!

 94 
 : Elokuu 07, 2024, 19:47:51 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut Rautatiejuntti
Toimivaa tehomittaria tuskin tähän ohjaamoon tulee, koska lineaarisen liikkeen aikaansaamiseksi attachment point pitää siirtää hyvin kauas itse mallista, ja liikkuvan objektin, tässä tapauksessa tehomittarin viisarin, kohdistaminen oikein menee hyvin hankalaksi.

Jos veto/jarruvoimamittarista tekee hieman kaarevan, niin siihen saa liikkeen perinteisen viisarin tyylillä toteutettua. Ja pientä kaarevuutta tuskin edes huomaa kun mittaria pääasiassa katsotaan suoraan edestä.

 95 
 : Elokuu 07, 2024, 16:56:26 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut Taurus1116
Toimivaa tehomittaria tuskin tähän ohjaamoon tulee, koska lineaarisen liikkeen aikaansaamiseksi attachment point pitää siirtää hyvin kauas itse mallista, ja liikkuvan objektin, tässä tapauksessa tehomittarin viisarin, kohdistaminen oikein menee hyvin hankalaksi.

 96 
 : Elokuu 07, 2024, 16:25:33 
Aloittaja Dv16_2015 - Uusin viesti kirjoittanut Dv16_2015
Sopiiko kysellä, että missä vaiheessa vihreät versiot ovat?
Eivät ole tuon viestin jälkeen edenneet ollenkaan  ;D Alustan värin säädöstä oli pääasiassa kyse, ja hieman selvitysvaiheeseen jäi myös, tulisiko sen olla melko sama vai täysin sama kuin punaisessa värityksessä. En myöskään ole täysin tyytyväinen punaisten väritysten alustasävyyn, joten sitäkin lienee vielä mahdollisesti muokattava. Samoin värien ulkonäköä olisi ehkä laajemmin syytä testata eri Trainzeissa ja niiden valaistusmalleissa ennen lopulliseksi kutsumista.

Ohjaamoprojekti nyt joka tapauksessa vähän inspiroi tätäkin projektia eteenpäin, mistä lienee syytä lausua kiitokset  :)

 97 
 : Elokuu 07, 2024, 13:20:00 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut Taurus1116
Mulla on vielä yhdet YO-kirjotukset syksyllä, ja syksy tulee menemään aika lailla niihin valmistautuessa, jonka vuoksi on odotettavissa hidastumista projektin etenemisessä.

 98 
 : Elokuu 07, 2024, 13:09:54 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut Taurus1116
Etupaneeli valmis. Merkkivalojen tekstuurit on poimittu RE460:n pahvilaatikko-ohjaamosta, koska parempia ei nyt ole saatavilla. Niihin valoihin, joihin ei ole saatavilla todellista symbolia on laitettu pelkkä väri. Valot ovat toistaiseksi pelkkää rekvisiittaa.

EDIT: Taitavat olla nappuloita, eivätkä mitään merkkivaloja.

 99 
 : Elokuu 07, 2024, 09:20:57 
Aloittaja Taurus1116 - Uusin viesti kirjoittanut Taurus1116
EKE- ja JKV-laitteisto valmis.

 100 
 : Elokuu 07, 2024, 08:07:19 
Aloittaja Dv16_2015 - Uusin viesti kirjoittanut Taurus1116
Laitetaan nyt joka tapauksessa päivitettyä Sr2:ta jakoon, vaikka onkin aivan eri versio ja eri tekijältä kuin mitä kysyttiin ;D

Edelleen sama Sr2 tässä on pohjana kuin ennenkin, mutta tekstuurit on melko pitkälti kokonaan käyty läpi ja uusittu. Engine on myös kokonaan uusi, ja vastannee oikean Sr2:n suorituskykyä niin tarkasti kuin järkevällä vaivalla ja Trainzin suomissa rajoissa oli mahdollista. Uusi vihellin on lainattu Renfen 333-veturista (löytyy DLS:ltä tai pelistä valmiina) eikä ole aivan tarkalleen oikea, mutta lienee toistaiseksi riittävän lähellä ja ainakin selvästi aiempaa parempi. Ohjaamo on sama vanha, mutta kunhan kuulemma työn alla oleva uusi Sr2-ohjaamo tulee jakoon, päivitän sen näihinkin. SA-3 -kytkimet tähän on myös lisätty, mikä tekstuurimuokkailun ohessa parantaa keulan olemusta aika nätisti. Muuten tämä käyttää vanhan Sr2:n riippuvuuksia.

Paketissa on viisi Sr2:ta pienin yksityiskohtaeroin: Sr2 3201 1990-luvun asussa, Sr2 3206 noin vuosien 2000-2005 asussa, ja Sr2:t 3215, 3222 ja 3239 karkeasti noin vuosien 2002-2014 asussa. Sr2 3201 asentuu aiemman vuonna 2012 alunperin julkaistun V-logoisen päälle, jos asialla on jollekin merkitystä. Toimuvuus on testattu Trainzeissa 2009, 12 ja 19, ja oletettavasti nämä toimivat kaikissa Trainzeissa 2009:stä eteenpäin.

Vihreämpiä maalauksia on myös tulossa, mutta värisävyjen säätely on vielä vähän vaiheessa. Ilmeisesti useimmat on kuitenkin edelleen tyytyväisiä vuonna 2010 maalattuun ja vuonna 2014 päivitettyyn vihreään maalaukseen :D Parannusehdotuksia näihinkin saa vielä heittää ja toivotaankin, kun on jo ennalta tiedossa ettei tämä liene lopullinen versio näistä.

Näiden myötä toivotan koko foorumin väelle hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta! :)
Sopiiko kysellä, että missä vaiheessa vihreät versiot ovat?

Sivuja: 1 ... 8 9 [10]